مهاجرت به كانادا
مهاجرت به كانادا - جديرترين وشهاي مهاجرت به كانادا

پتينه كاري روي ديوار

پتينه كاري روي ديوار

پتينه

پتينه كاري روي سقف

اري روي ديوار

پتينه اصطلاحي است كه امروزه در دكوراسيون داخلي ساختمان با نقاشي ساختمان گره خورده است .

شايد شما هم نام پتينه را بصور مختلف شنيده ايد. از يك كار خلاقانه روي سطح ديوار گرفته تا برجسته سازي روي ديوارهاي شومينه و يا شركتهايي كه پوشش هاي اليافي بافت دار را به نام پتينه به بازار عرضه مي كنند. در واقع شايد اينها بخش كوچكي از پتينه باشند.

 

پتينه چيست و چه كاربردي دارد ؟

پتينه تا آنجاكه من مي دانم از يك لغت فرانسوي گرفته شده است بنام patina  . يعني جرم سبز . در واقع همان مسي كه در گذر زمان و با تابش متوالي نور تغيير ماهيت رنگي داده كه به آن پتينه گفته اند.

 

پتينه كاري در ساختمان :

پتينه كاري در ساختمان از تكنيكهاي نقاشي ساختمان مدرن امروزي است . بيشتر نقاشان ساختمان ، پتينه كاري را بعنوان كهنه كاري مي شناسند. منظور از كهنه دو نوع اصطلاح عام است : يكي به معناي قدمت بخشيدن به سطح كار  ودوم اينكه استفاده از دستمال و ابزارآلات خاص براي رسيدن به يك سبك خاصي از طرحهاي خلاقانه.

در هر صورت اين دو واژه در هم امروزه تنيده شده اند تا پتينه كاري در ساختمان به نقطه اوج خود برسد طوري كه امروزه نشاني از مدرنيزه بودن و اشرافيت و شكوه را تداعي مي كند . بخصوص در پتينه كاري روي ديوار با ورق طلا كه جلوه اي ويژه به سطح كار و ساختمان مي دهد.

 

پتينه كاري در ساختمان با توجه به نوع سطح كار ، داراي انواع مختلفي مي باشد :

1- پتينه كاري روي ديوار

2- پتينه كاري روي سقف

3- پتينه كاري روي ابزار و گچبري 

4- پتينه كاري روي درب

پتينه كاري روي ديوار

حتما شايد شما هم با اسم پتينه روي ديوار زياد ديده و شنيده ايد . در واقع ديوارهايي كه چشم بييننده را به تفكر اشتباه سوق مي دهند. مانند ديوار يا ستوني كه طرح سنگ مرمر كار شده و آنقدر زيبا كار شده كه تشخيص آن كه واقعا سنگ است يا نه كار مشكلي است.

پتينه كاري روي ديوار فقط مختص طرحهاي سنگي و آجري نيست و ممكن است پتينه كار (كسي كه كار پتينه را انجام مي دهد) طرحهاي خلاقانه اي را روي ديوار انجام دهد كه شما فكر كنيد مثلا كاغذ هست و يا اصلا ندانيد كه چيست!

 

پتينه كاري روي سقف

در نقاشي روي سقف ، پتينه كاري سقفي بعنوان زمينه كار مي تواند نقش آفريني كند. مانند پتينه طرح آسمان يا ابرو باد و ….
البته طلاكاري رو ابزاهاي سقفي هم بعنوان قاب براي نقاشي سقفي نوع از پتينه كاري روي سقف محسوب مي شود كه كاربرد ديگر از پتينه كاري سقفي است.
در نقاشي ساختمان مدرن امروزي معمولا هر طرحي از يك پرجم كشوري گرفته تا ايده هاي خلاقانه اي ديگر روي سقف معمولا توسط پتينه كار انجام مي شود.

پتينه كاري روي سقفپتينه كاري روي سقف

پتينه كاري روي ابزار و گچ بري ها

ابزارها و گچ بري ها پيش ساخته و نصب شده از دير باز تاكنون در ساختمان ها نمادي از  هنر كلاسيك بودن ساختمان ها محسوب مي شدند كه در روي ديوارها معمولا بصورت قابهايي ديده مي شدند كه درون آن نقاشي هاي خاصي ديده مي شد.

امروزه اين نوع قابها در بعضي از دكوراسيون هاي داخلي ساختمان باز ديده مي شود. هنر آراستگي با رنگهاي متنوع و مختلف اين ابزارها همان پتينه كاري ابزارهاست كه در شكل هاي مختلفي امروزه انجام مي شود.

پتينه كاري روي ابزارپتينه كاري روي ابزار

پتينه كاري درب ها :

شايد اين نوع پتينه كاري كمتر ديده شده است اما در نقاشي مدرن امروزي يكي از مهارتهايي است كه يك پتينه كار براحتي مي تواند دربهاي قديمي را با طرحهاي خاص زينت و جلا ببخشد.

طرح چوب يكي از پتينه هاي پركاربرد روي دربهاي معمولي است  كه بيننده را به اشتباه مي اندازد.

البته پتينه كاري دربها مختص طرح چوب نيست و مي تواند خلاقانه نيز باشد مثل طرح اشك و … كه بر مي گردد به خلاقيت ، مهارت و هنر يك پتينه كار  حرفه اي.

 

 

 

 

local_offer event_noteمهر 28, 1397                                 

account_boxPAINTING

                                
local_offer
امتیاز:
بازدید:
برچسب: پتينه كاري روي ديوار،
موضوع:
[ ۲۳ آذر ۱۳۹۷ ] [ ۰۹:۰۹:۵۴ ] [ مهاجرت به كانادا ] [ نظرات (0) ]
[ ]
.: Weblog Themes By tibablog :.

درباره وبلاگ

نويسندگان
لینک دوستان
لينكي ثبت نشده است
نظرسنجی
لینک های تبادلی
فاقد لینک
تبادل لینک اتوماتیک
لینک :
خبرنامه
عضویت لغو عضویت
پيوندهای روزانه
لينكي ثبت نشده است
پنل کاربری
نام کاربری :
پسورد :
عضویت
نام کاربری :
پسورد :
تکرار پسورد:
ایمیل :
نام اصلی :
آمار
امروز : 0
دیروز : 0
افراد آنلاین : 1
همه : 0
موضوعات وب
موضوعي ثبت نشده است
امکانات وب